Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać

Cyceron
prezentacja

Facebook 

Nasi partnerzy 

godlo bip2
Rok szkolny 2013/2014

Rok szkolny 2013/2014

Lekcja inaczej...

Wycieczka Kiełczewo-1    Dnia 28 maja odbyła się wycieczka edukacyjna do oczyszczalni ścieków w Kiełczewie oraz Wieży Ciśnień w Kościanie, w której uczestniczyli uczniowie Gimnazjum w Lipnie.
    W oczyszczalni ścieków w Kiełczewie  przywitał nas kierownik oczyszczalni, który był jednocześnie naszym przewodnikiem. W sposób ciekawy i przystępny zapoznał nas dokładnie ze wszystkimi  procesami zachodzącymi w oczyszczalni, opowiedział o swojej pracy. Zwiedzając oczyszczalnię, mogliśmy więc zobaczyć to, o czym niejednokrotnie słyszeliśmy na lekcjach.

    Drugim celem naszej wycieczki był Kościan i Wieża Ciśnień, która wyglądała z zewnątrz imponująco, więc nie mogliśmy się doczekać wejścia na samą górę. Po pokonaniu blisko 130 schodów, znaleźliśmy się w obserwatorium astronomicznym, gdzie wzięliśmy udział w prawdziwej lekcji astronomii. Przewodnik  w niezwykle interesujący sposób opowiadał nam o tym, co możemy zobaczyć na naszym niebie, pokazał nam nawet zdjęcia Jowisza. Przed zejściem na dół jeszcze raz popatrzyliśmy na Kościan z góry. Widok z wieży zapierał dech w piersiach, a niektórych na pewno przyprawiał o zawrót głowy. Po kilku godzinach tych nietypowych, ale jakże pouczających lekcji zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Mateusz Biały

Czytaj więcej...

Śladami Kopernika

Wycieczka do Torunia-5    Dnia 26 maja 2014r.   41 uczniów z Gimnazjum w Lipnie wraz z opiekunami, wybrało się do Torunia.   W czasie wycieczki zwiedziliśmy zabytkową starówkę, byliśmy przed domem Mikołaja Kopernika, a od  pani przewodnik dowiedzieliśmy się wiele interesujących rzeczy  na temat historii miasta i wszystkiego, co z Toruniem związane. Zawitaliśmy też do planetarium na film ,,Osiem planet?”. Pobyt w tym niezwykle uroczym mieście zakończyliśmy wejściem na wieżę jednego z kościołów, skąd można było zobaczyć panoramę Torunia. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie, w którym obejrzeliśmy ekspozycję poświęconą historii łowiectwa, a także broń, akcesoria i trofea łowieckie, jak również wyroby sztuki inspirowane łowiectwem. Do domów wróciliśmy ok. godz. 18. bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń i bardzo  zadowoleni z wycieczki.

Katarzyna Kaczmarek

Czytaj więcej...

"Trzeci elementarz"

Zaborówiec 2014-9    W dniach 20-22 maja 2014 roku uczniowie klas II b i II c Gimnazjum im. Dezyderego Chłapowskiego w Lipnie pod opieką wychowawców – Pani Wioletty Dawidziak,  Pana Dariusza Podgórskiego i realizatora programu – Pani Alicji Nosek uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych.  Warsztaty profilaktyczne stanowią już integralną część oddziaływań wychowawczych na młodzież naszej szkoły. Uczniowie w ich trakcie zastanawiają się nad szkodami wynikłymi z sięgania po środki uzależniające, poznają mechanizm choroby alkoholowej i sytuację dzieci wzrastających w rodzinach z problemem alkoholowym.  Program profilaktyczny nie jest i nie może być lekiem na problemy z uzależnieniami wśród młodych ludzi. Jest jednak okazją do refleksji na ten temat, podaje porcję wiedzy, pozwala obalić niektóre mity na temat alkoholu funkcjonujące w naszym społeczeństwie. Uważam, że jeśli z każdej grupy biorącej udział w programie choć kilka osób zastanowi się, przemyśli, zawaha… to już jest sukces programu. Zachęcam rodziców do rozmów na ten temat ze swoimi dziećmi. Wśród czynników chroniących dzieci przed uzależnieniami pierwsze miejsce zajmują dobre więzi rodzinne. Uczniowie często wskazują na rodziców, którzy stanowią dla nich autorytet (również i w tej dziedzinie). Ważne jednak jest, aby mogli zauważyć spójność deklaracji dorosłych z ich zachowaniami. Wtedy dorośli stają się dla nich wzorcem zdrowego podejścia do radzenia sobie w trudnych sytuacjach bez wspomagaczy.

Alicja Nosek

Czytaj więcej...

"Rozwijamy nasze szanse"

Rozwijamy nasze szanse-5    „Rozwijamy nasze szanse”, to  projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wśród uczestników projektu znaleźli się uczniowie i absolwenci Gimnazjum im. D. Chłapowskiego w Lipnie (łącznie 20 osób). Młodzież bierze udział w cyklicznych zajęciach warsztatowych, które realizujemy w soboty w salkach konferencyjnych restauracji „Raz, Dwa, Trzy”. Uczniowie rozwijają swoje kompetencje społeczne, poznają mocne strony, przygotowują się do świadomego zaistnienia na rynku pracy. Po aktywności intelektualnej jest czas na aktywność rozrywkową. Grupa wyjeżdżała na zajęcia sportowe: bowling lub fitness. Planujemy jeszcze seanse filmowe, basen i palmiarnię. Zajęcia prowadzą Pani Aleksandra Pazoła, Pani Halina Mocek i Pani Alicja Nosek, która jest równocześnie szkolnym koordynatorem części projektu dotyczącej młodzieży.

Alicja Nosek

Czytaj więcej...