Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać

Cyceron
prezentacja

Facebook 

Nasi partnerzy 

godlo bip2
Rok szkolny 2015/2016

Widzimy, słyszymy, reagujemy

Warsztaty_26   Uczniowie klasy Ia Gimnazjum w Lipnie uczestniczyli w dwudniowych warsztatach profilaktycznych: pt. „Widzę, słyszę, czuję… reaguję”. Zajęcia były prowadzone przez psychologa – Aleksandrę Pazołę i pedagoga – Alicję Nosek w oparciu o program autorski.
   Warsztaty odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury (dzięki życzliwości kierownika - Pana Damiana Zieglera). Realizacja programu sfinansowana została przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lipnie.

Maja Jóskowiak, Nefretari Wojciechowska, Zuzanna Sędłak

Skuteczność i założone przez autorki cele programu dokumentują wypowiedzi uczniów klasy Ia , zawarte w anonimowych ankietach .
W trakcie zajęć dowiedziałem się, że:
- „warto reagować, a nie stać z boku”,
- „trudno być asertywnym”,
- „są sposoby pomocy ofierze”,
-„ warto pomagać innym”,
- „przemoc jest zła”,
- „cyberprzemoc niszczy ofiarę”,
- „ze świadka można stać się ofiarą lub sprawcą”.

Sądzę, iż w życiu przyda mi się:
- „dużo informacji, o których dowiedziałam się na zajęciach”,
- „numer pod który można zadzwonić”,
- „treść zawarta w zajęciach”,
-„ wiedza, której zaczerpnąłem na zajęciach”,
- „asertywność”.

Podczas zajęć pracowaliśmy z filmem, na autentycznych historiach, w kręgu, w małych grupach, odgrywaliśmy scenki, uczestniczyliśmy w różnorodnych zabawach integracyjnych. W trakcie dwóch dni (12 godzin lekcyjnych) wspólnej pracy lepiej się poznaliśmy. Dowiedzieliśmy się o sobie tego, że nasza klasa:
„ jest zgrana”, „musi jeszcze dorosnąć,ale potrafimy dużo mądrych rzeczy powiedzieć”, „naprawdę dobrze poradziła sobie z tematem”, „jest inteligentna”, „bardzo dużo wie”, „dobrze się spisała”, „dobrze wypadła”.