Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać

Cyceron
prezentacja

Facebook 

Nasi partnerzy 

godlo bip2
Rok szkolny 2015/2016

My Patrioci – Obchody Święta Niepodległości w Lipnie

   Dnia 10 listopada 2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie odbyła się uroczystość upamiętniająca 97 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Lipno, p. Jacek Karmiński. W akademii udział wzięli: przedstawiciel 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego kpt. Arkadiusz Lasik, Szef Wydziału Rekrutacji WKU mjr Roman Krajniak, Przewodniczący Rady Gminy Lipno –p. Andrzej Michalski, ks. proboszcz Zbigniew Dobroń, Radni Rady Gminy Lipno, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy, sołtysi, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Gminy Lipno.

Ewelina Zajdel-Klara

   Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” głos zabrał Wójt Gminy Lipno- p. Jacek Karmiński. W słowach skierowanych do wszystkich zebranych przypomniał, że w tym uroczystym dniu przede wszystkim oddajemy hołd żołnierzom i twórcom odrodzonego państwa polskiego, jak również bohaterom i powstańcom z naszej gminy, którzy poświecili życie w obronie kraju. Oni wykazali się miłością do ojczyzny, a my powinniśmy zadać sobie pytanie, jakimi jesteśmy patriotami na co dzień i czy nie stajemy się nimi tylko w obliczu zagrożenia. Wójt przypomniał, że aby być patriotą, nie trzeba ginąć na barykadach. Patriota to ten, kto dba o swoja ojczyznę, tę dużą – Polskę i tę małą -gminę, sumiennie i uczciwie pracując, wykazując się zrozumieniem i życzliwością w kontaktach z drugim człowiekiem. Po przemówieniu Wójta uczniowie Gimnazjum w Lipnie Mateusz Biały i Marta Ruta odczytali Apel Pamięci, a następnie zebrani goście obejrzeli widowisko słowno-muzyczne „My patrioci…?” wg scenariusza p. Bartosza Grobelnego, który również przy współpracy z p. Tadeuszem Hofmańskim i p. Damianem Zieglerem był reżyserem części artystycznej akademii.  Uczniowie i absolwenci Gimnazjum w Lipnie w poruszającym spektaklu zastanawiali się, jacy jesteśmy i jaka jest nasza ojczyzna.   Ojczyzna to Polska, ale również nasza gmina, którą łatwo zniszczyć niezgodą, fałszem, obojętnością i egoizmem. Recepta na szczęśliwy dom to miłość, zrozumienie, zgoda, szacunek i wspólna praca. Właśnie tak możemy dbać o naszą ojczyznę i warto to sobie uświadomić w tym szczególnym dniu, aby ofiara złożona przez tych, którzy walczyli o wolność nie była ofiarą daremną.
   Na scenie Gminnego Ośrodka Kultury wystąpili: Oliwia Józefczak, Sandra Jóźwiak, Alicja Pawłowska, Zuzanna Skrzypczak, Filip Bartosz, Jakub Musielak, Grzegorz Walewski, a także zespół muzyczny Radioaktiv w składzie: Klaudia Bibrowska, Helena Hermanowicz, Marianna Pomykała, Karol Konieczny, Łukasz Konieczny, Dawid Urbańczyk, Grzegorz Urbańczyk i Adam Ziegler. Scenografię wykonali uczniowie: Natalia Kobielak, Kamila Mania, Jakub Jęśkowiak, Mikołaj Jakubowski i Jarosław Lisiecki pod opieką p. Sławomira Cugra. Uroczystość prowadził p. Andrzej Fularz.
   Uroczyste spotkanie w sali GOK- u było jedną z trzech części Obchodów Dnia Niepodległości w Gminie Lipno. Dzień wcześniej, 9 listopada 2015r., odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Lipno, na której wręczono medale lokalnym patriotom za ich oddanie i prace na rzecz gminy. Odznaczenia otrzymali: p. Marian Misiak oraz p. Edmund Nowak.
   Zakończeniem Obchodów Święta Niepodległości była uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny, która została odprawiona 11 listopada 2015 r. w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej z udziałem władz samorządowych, dyrektorów szkół oraz mieszkańców gminy. Doniosłość uroczystości podkreślała obecność pocztów sztandarowych straży pożarnej, szkół podstawowych i gimnazjum.

Ewelina Zajdel-Klara