Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać

Cyceron
prezentacja

Facebook 

Nasi partnerzy 

godlo bip2

Zarażać pasją - Emilia Bolewicz

Emilia Bolewicz_2   Mamy w naszej szkole wiele uzdolnionych osób. Rozmawiałam już z Martyną  Kajoch, laureatką wielu nagród sportowych. Kolejną uczennicą naszego gimnazjum wyróżniającą się niezwykłymi osiągnięciami jest  Emilia Bolewicz z klasy 3c.


1. Co skłoniło Cię do rozpoczęcia kariery mażoretki?
Zawsze mi się to podobało. Bywając na corocznych odpustach w Górce Duchowej, zafascynowałam się pokazem grupy mażoretek dopełniającym występu orkiestry. Podobny event odbył się także w Klonówcu. Dwa lata temu, zainspirowana  tymi pokazami, postanowiłam spróbować i poprosiłam mamę o zapisanie mnie na zajęcia.

2.  Gdzie i pod czyim okiem trenujesz?
Jestem członkiem zespołu ,,Bryza” Kąkolewo . Moją trenerką jest pani Jagoda Łuczak, a zajęcia odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiecznej oraz w Zespole Szkół w Kąkolewie ze względu na to, że kiedyś byliśmy dwoma osobnym grupami, a teraz stanowimy jedną.


3. Jak liczna jest Twoja grupa?
Moja grupa liczy ok. 16 osób.

Emilia Bolewicz_1 Emilia Bolewicz_3

 

4. W jakim przedziale wiekowym są te osoby?
Są to dziewczyny w przedziale wiekowym od 4 klasy podstawówki do 1 klasy ponadgimnazjalnej.
5. Czy do waszego zespołu należą osoby, które muszą dojeżdżać z daleka?
Najdalej mam ja. W zespole są głównie osoby z okolic Kąkolewa, Osiecznej i Grodziska.
6. Jak trudne są treningi, czego wymagają i czego uczą?
Treningi są bardzo wyczerpujące fizycznie. Przebiegają schematycznie. Na początku tworzymy układ, a potem wielokrotnie go powtarzamy, by jak najlepiej go zapamiętać i wykonać. Aby wszystko było takie jakie powinno, potrzeba włożyć w to ogrom ciężkiej pracy. Uczymy się: poczucia rytmu, zachowania odpowiedniej postawy i wspomnianych wcześniej zdolności manualnych.
7. Co jest potrzebne do rozpoczęcia kariery mażoretki?
Myślę, że najważniejszy, pierwszy krok to chęci. We własnym zakresie należy także zakupić baton i strój. Zdarzało się też tak, że stroje oferował nam Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Osiecznej.
8. Jak często odbywają się pokazy? Kiedy w najbliższym czasie moglibyśmy obejrzeć Twój występ?
Najbliższy nasz występ odbędzie się na Mistrzostwach Polski Zachodniej we Wschowie. Odbędą się one 9 kwietnia. Często występujemy na festynach okolicznościowych w Osiecznej, Kąkolewie, gdzie jesteśmy zapraszane.
9. Tak więc ćwiczysz już dwa lata. Masz na swoim koncie osiągnięcia, o których warto wspomnieć?
Reprezentowałam Polskę na Mistrzostwach Świata w Pradze w kategorii ,,show".  Jesteśmy podzielone na federacje, których ogółem jest sześć. W naszej kategorii rywalizowałyśmy z inną grupą polską oraz grupą czeską. Na zawodach zajęłyśmy trzecie miejsce.
10. Możesz opowiedzieć, jak wyglądały te mistrzostwa? Czy stresowałaś się, a może po dwóch latach występy to dla Ciebie ,,chleb powszedni”?
Oczywiście, że się stresowałam. Mistrzostwa odbywały się na olbrzymiej sali gimnastycznej z miejscami dla widowni, gdzie zebrało się dość dużo ludzi. Całe wydarzenie było transmitowane na żywo.
11. Jak uważasz, czy jest to popularna dziedzina w Polsce i na świecie?
Na pewno nie jest to popularna dziedzina. Naprawdę mało osób wie o jej istnieniu. Dopiero po naszym udziale w mistrzostwach świata wielu się o niej dowiedziało. Mam jednak nadzieję, że coraz więcej ludzi będzie o niej mówić i zyska ona na popularności.
12. Czy znasz jakieś rozpoznawalne osobistości związane z Twoim sportem?
Nie znam takiej osoby.
13. Masz może inspirację, o której mogłabyś opowiedzieć?
Inspiracją dla mnie w sporcie zdecydowanie są inne mażoretki oraz nasza trenerka, która może poszczycić się wieloma osiągnięciami. Na słowa uznania zasługuje szczególnie jedna z moich koleżanek,  która z pałeczką potrafi zrobić takie rzeczy, o których mnie się nawet nie śniło.
14. Jakimi trzema cechami możesz opisać mażoretkę?
Według mnie nie jest ważna twoja sylwetka. Wśród nas można znaleźć osoby różnej postury. Nie wszystkie mamy ,, talię osy". Wiele osób powtarza, że nie może dołączyć do mażoretek, bo nie ma idealnej figury, co jest bzdurą!  Dziewczyny, nie mające wysmukłej sylwetki, mogą być bardzo zdolne i świetnie sobie radzić. Jak figura nie ma znaczenia, tak wielkie rolę odgrywa umiejętność tańca i wyczucie rytmu. Kolejną ważną sprawą są zdolności manualne, aby nauczyć się kręcić batonem.
15. Dlaczego wybrałaś akurat ten sport?
Jak już mówiłam spodobała mi się jego inność. Od zawsze fascynował mnie taniec. Chciałam być jak mażoretki, które podziwiałam, potem po prostu „wcieliłam to marzenie w życie”.
16.Co daje Ci uprawianie  tego rodzaju sportu?
Sport daje mi satysfakcję. Pozwala mi pokazać siebie. Zawsze podobało mi się też to, że potrafię coś więcej niż inni. Wielu twierdzi, że jest to tylko ,,kręcenie pałeczką”, ale dla mnie to nie tylko, lecz aż ,,kręcenie pałeczką”, bo jest to dość unikalne i niewiele osób to potrafi.
17. Kto wspiera Cię w trudnych chwilach?
Wspiera mnie rodzina, zwłaszcza siostra i mama, która zawozi mnie na zajęcia. Nie mogę zapomnieć o koleżankach i drużynie, która również mi pomaga.
18. Czy sport w jakimś stopniu utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie?  Czy uważasz, że masz wystarczająco dużo czasu dla siebie?
Tak. Często muszę rezygnować ze spotkań z przyjaciółmi na rzecz treningów. Sytuacja zmusza mnie do uczenia się i realizowania moich szkolnych zobowiązań dopiero wieczorem, zazwyczaj i tak czasu na zrobienie wszystkiego mi brakuje. Natomiast czasu dla siebie mogłabym mieć więcej. Jest on w dużym stopniu zależny od szkoły. Nie jest jednak bardzo źle, mam wolne soboty i niedziele.
19. Co najbardziej lubisz robić w wolnym czasie?
Spotykać się z przyjaciółmi, odpoczywać, oglądać telewizję.
20. Teraz przejdziemy do innej sfery Twojego życia. Czy rozwijasz się wokalne także poza szkołą?
Moja rodzina lubi muzykę, mama grała kiedyś na pianinie. Śpiewam w domu najczęściej z siostrą, zdarzało mi się śpiewać w kościele, ale to były pojedyncze epizody. Odpowiadając na pytanie, nie rozwijam się wokalnie poza szkołą.
21. Czy to, że występujesz w szkolnych spektaklach ma wpływ na to, jak postrzegają Cię rówieśnicy?
Myślę, że przez występowanie na scenie jestem bardziej rozpoznawalna. Widząc mnie na scenie, wielu uczniów poznało moje imię. Przytrafiają mi się sytuacje, w których ktoś dla mnie kompletnie obcy podchodzi i zaczyna ze mną rozmawiać, używając mojego imienia.
22. Wydaje mi się, że na osoby uzdolnione artystycznie jest większy nacisk. Czy jesteś w stanie to potwierdzić na swoim przykładzie?
Zdarza się, że moja klasa przy okazji konkursów artystycznych, które odbywają się między klasami, automatycznie mnie w ten projekt wciela, bo „Emilka ty śpiewasz” itd.
23. Masz jakieś inne pasje?
Moją pasją jest siatkówka.
24.Co możesz nam o niej opowiedzieć?
Uczestniczę w zajęciach prowadzonych przez pana Andrzeja Fularza, które odbywają się w środy na ósmej i dziewiątej lekcji, i soboty o godzinie dziewiątej.  Na zajęciach ćwiczymy m.in. odbiory, podania, serwy.
25. Jak radzisz sobie z godzeniem poszczególnych elementów życia?
Staram się dobrze organizować wolny czas. Nie zawsze jest mi łatwo, niezastąpiona jest pomoc rodziny. Przykre jest to, że koleżanki czują się zaniedbywane, bo zamiast się z nimi spotkać  jadę na zajęcia. Staram się temu jednak jak najlepiej sprostać.
26. Jakie są Twoje ulubione przedmioty szkolne?
Moimi ulubionymi są: biologia, chemia i zajęcia wychowania fizycznego.
27. Jesteśmy teraz w trzeciej klasie i za chwilę kończymy gimnazjum. W związku z tym chciałabym zadać ci to ważne pytanie: Co zamierzasz robić w przyszłości?
Wiem, że chciałabym zostać nauczycielem, ale jakiego przedmiotu na razie nie mam pojęcia.
28.Wybrałaś już liceum dla siebie?
Prawdopodobnie będzie to Liceum nr I w Lesznie i profil matematyczno-przyrodniczy lub  biologiczno-chemiczny.
Dziękuję za rozmowę.


Kaczmarek Katarzyna