Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać

Cyceron
prezentacja

Facebook 

Nasi partnerzy 

godlo bip2

CO JEST ZŁEGO W PALENIU ŚMIECI?

   Palenie śmieci to powszechny problem dotyczący każdego z nas, szczególnie teraz, w sezonie grzewczym. Wraz z jego rozpoczęciem powraca niczym bumerang problem z paleniem w piecach nieodpowiednich rzeczy, takich jak opakowania z tworzyw sztucznych, zużyte meble, odzież, buty, malowane drewno, opony, resztki żywności.
   Wiele osób popełnia ten błąd, kładąc do pieca ,,niewinny’’, jak by się mogło zdawać, worek ze śmieciami i już po chwili widać, jak czarny dym wydostający się z komina niczym czarna kurtyna zasłania błękit nieba. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, co ta ,,kurtyna’’ może zrobić ze zdrowiem człowieka. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że co roku 28 tys. Polaków umiera na choroby wywołane złym stanem powietrza.

   Odpady w warunkach domowych palone są w niskich temperaturach, a to powoduje wydzielanie się zanieczyszczeń. W dymie z kominów możemy znaleźć całą tablicę Mendelejewa. Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór, to tylko część szkodliwych substancji, jakie powstają przy spalaniu śmieci w przydomowych instalacjach grzewczych. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są również rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkunastu latach np. w postaci chorób nowotworowych.
   Pamiętajmy, że nasze piece domowe to nie spalarnie odpadów, nie są one do tego odpowiednio przystosowane i nie mają też odpowiednich filtrów, przez co nasze kominy zapychają się sadzą i niszczą. Straty powodowane przez nasze nieodpowiedzialne postępowanie mogą nas sporo kosztować, nie mówiąc już o tym, że osoby, które dopuszczają się takich czynów łamią prawo i podlegają karze w wysokości od 20 zł do nawet 5 tys. , a więc gdy następnym razem w naszej głowie zaświta pomysł palenia śmieci zastanówmy się dwa razy. Upomnijmy osoby z naszego otoczenia i przedstawmy im informacje o zagrożeniach wynikających z takiego postępowania, może i oni zmienią zdanie i zrobią coś, co może pomóc naszej planecie.

Agata Cieślik